Category: Kosova

Kosova
VIDEO/Plas në Veri të Kosovës, serbët përplaset me policinë e Kosovës dhe djegin makinat

VIDEO/Plas në Veri të Kosovës, serbët përplaset me policinë e Kosovës dhe djegin makinat

Policia e Kosovës është duke zhvilluar një aksion në luftën për kontrabandë. Aksioni është duke u zhvilluar edhe në veri të Mitrovicës, ku ka nxitur edhe reagime të forta të qytetarëve atje. Gjatë aksionit, pjesëtarët…

Kosova
Albin Kurti ia bën Serbisë ‘8 me 2’/Lëvizja e tij befason edhe SHBA-të

Albin Kurti ia bën Serbisë ‘8 me 2’/Lëvizja e tij befason edhe SHBA-të

Sot në Bruksel është arritur marrëveshja për targat mes Kosovës dhe Serbisë, e ndërmjetësuar nga BE-ja. Në lidhje me këtë arritje ka reaguar edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili tha se reciprociteti i…

Kosova
“Me mua s’guxonte njeri të bllokonte rrugët”/ Haradinaj: Kurti po rrezikon policët në veri

“Me mua s’guxonte njeri të bllokonte rrugët”/ Haradinaj: Kurti po rrezikon policët në veri

Ramush Haradinaj thotë se Albin Kurtit i ka dalë situata nga duart në veri të Kosovës, duke rrezikuar jetën e efektivëve të policisë, që sipas kreut të AAK-së, kanë mbetur të bllokuar atje. “Nuk çohen…

Kosova
Tensionet në veri të Kosovës/Presidenti kroat: Beogradi leh kot

Tensionet në veri të Kosovës/Presidenti kroat: Beogradi leh kot

Presidenti kroat Zoran Milanoviç deklaroi sot është një situatë e pazgjidhur në rajon, sepse, siç thotë ai, “ekziston një qeveri në Beograd që po flet për botën serbe”. Ai iu bëri thirrje kroatëve të jenë…

Kosova
VIDEO/Beogradi ‘çmendet’ nga deklarata e Ramës: Tha që Serbia u mund në fushën e betejës

VIDEO/Beogradi ‘çmendet’ nga deklarata e Ramës: Tha që Serbia u mund në fushën e betejës

Beogradi nuk i ka pritur mirë sot deklaratat që kryeministri Edi Rama bëri në Prishtinë pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Sipas mediave serbe, Edi Rama akuzoi Serbinë se “po bën manovra teatrale…

Kosova
Ç’po ndodh në veri të Kosovës? Ushtria serbe del në terren, helikopterët fluturojnë mbi Jarinjë. KFOR-i zbarkon përballë serbëve

Ç’po ndodh në veri të Kosovës? Ushtria serbe del në terren, helikopterët fluturojnë mbi Jarinjë. KFOR-i zbarkon përballë serbëve

Situata në veri të Kosovës vijon të mbetet e tensionuar. Deri më tani sipas mediave serbe nuk ka të dhëna apo informacione për një zgjidhje të afërt në terren të kësaj çështjeje. Ndërkaq, pjesëtarët e…

Kosova
Tensionet në veri të Kosovës/Aleksandër Vuçiç hedh poshtë propozimin e ambasadorëve: Ishte kërcënim

Tensionet në veri të Kosovës/Aleksandër Vuçiç hedh poshtë propozimin e ambasadorëve: Ishte kërcënim

Ka përfunduar në Beograd takimi mes presidentit  Alëksandër Vuçiç dhe ambasadorëve të Quint-it. Mësohet se në këtë takim nuk është arritur asnjë marrëveshje. Takimi filloi në orën 13:00 dhe morën pjesë ambasadorët e Shteteve të…

Kosova
Komentuesi: Ju vjen NATO për 15 minuta në Serbi/Reagon ish-ministri serb: Nuk ‘hahet’ dot NATO me ne

Komentuesi: Ju vjen NATO për 15 minuta në Serbi/Reagon ish-ministri serb: Nuk ‘hahet’ dot NATO me ne

Beograd – Ish -ministri i Mbrojtjes i Serbisë Dragan Sutanovac tha se “NATO nuk ka forca në Kosovë që mund të kundërshtojnë Ushtrinë Serbe, shkruan Kosova online. Sipas Sutanovac, “forcat e Kosovës mund të bëjnë…

Kosova
VIDEO/Serbia nuk heq dorë, vendos ushtrinë në kufirin e Kosovës. Drejt veriut niset edhe KFOR-i

VIDEO/Serbia nuk heq dorë, vendos ushtrinë në kufirin e Kosovës. Drejt veriut niset edhe KFOR-i

Aktualisht, janë katër automjete të blinduara që janë më pak se dy kilometra larg vijës administrative. Bëhet fjalë për dy “lazarë” dhe dy “milos”. “Nëse nuk do të ishte kështu, ata do të pushtonin veriun…

Kosova
Deklarata e fortë e Ramës ndaj Serbisë/Reagojnë ashpër mediat në Beograd

Deklarata e fortë e Ramës ndaj Serbisë/Reagojnë ashpër mediat në Beograd

Mediat në Beograd i kanë kushtuar rëndësi takimit të kryeministrave shqiptarë, Edi Ramës dhe Albin Kurtit sot në Prishtinë. B92 shkruan se Rama sulmoi Serbinë nga kryeqyteti i Kosovës, duke thënë se serbët u mundën…