Category: Ekonomi-Biznes

Ekonomi-Biznes
Pas skandalit të hakerimit të të dhënave nga iranianët, bankat do të “hyjnë” në e-Albania nga janari i vitit të ardhshëm

Pas skandalit të hakerimit të të dhënave nga iranianët, bankat do të “hyjnë” në e-Albania nga janari i vitit të ardhshëm

Megjithëse sistemi i E-Albania u përfshi nga sulmet e hakerave iranianë dhe Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacioni dështoi që të mbronte të dhënat e institucioneve shtetërore, duke krijuar një rrjedhje të dhënash që vijojnë…

Ekonomi-Biznes
Balluku jep 320 mln euro koncesion/Rruga Lekaj-Fier, 7 mln euro/km për zgjerim, 35 vite kalim me pagesë

Balluku jep 320 mln euro koncesion/Rruga Lekaj-Fier, 7 mln euro/km për zgjerim, 35 vite kalim me pagesë

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka shpallur fituesin e kontratës së radhës koncesionare për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e aksit rrugor Lekaj-Fier. Fitues ka dalë bashkimi i shoqërive Fusha sh.p.k dhe disa kompani të tjera,…

Ekonomi-Biznes
Bankers kap shtetin/ Qeveria fsheh vendimin e GJL për vjeljen e gjobës 100 mln euro, si i ndajnë mes njëri-tjetrit paratë e shqiptarëve

Bankers kap shtetin/ Qeveria fsheh vendimin e GJL për vjeljen e gjobës 100 mln euro, si i ndajnë mes njëri-tjetrit paratë e shqiptarëve

Nga Klodian Tomorri/ Prej muajsh qeveria po kërcënon familjet shqiptare me sakrifica të rënda për shkak të krizës financiare, të shkaktuar nga situata energjetike dhe rritja e pandalshme e çmimeve. Por teksa familjet po paguajnë…

Ekonomi-Biznes
Kompanitë e mikrofinancës, që po shkatërrojnë mijëra familje

Kompanitë e mikrofinancës, që po shkatërrojnë mijëra familje

Nga Klodian Tomorri /F.S është një grua rreth të 40-ave, e cila së bashku me familjen e saj jeton në mjerim ekonomik. Kur njerëzit bien në dëshpërim financiar, kanë tendencën të marrin vendime katastrofike, që…

Ekonomi-Biznes
Serbia dominon tregun rajonal, raportohen barriera jo-tarifore

Serbia dominon tregun rajonal, raportohen barriera jo-tarifore

Autorët*: Klementina Cenkollari, Kreshnik Gashi dhe Visar Prebeza Serbia vazhdon të dominojë tregun e rajonit, duke qenë një nga shtetet që eksporton më së shumti në vendet e rajonit, në veçanti në Shqipëri e Kosovë.…

Ekonomi-Biznes
Shoqata e Transportit tha se do të rrisë çmimin, Bashkia e Tiranës nis disbursimin e subvencionit për transportin publik, do përfitojnë 1 milionë euro

Shoqata e Transportit tha se do të rrisë çmimin, Bashkia e Tiranës nis disbursimin e subvencionit për transportin publik, do përfitojnë 1 milionë euro

Bashkia e Tiranës ka nisur disbursimin e subvencionit për transportin publik në kryeqytet. Për muajin Janar 2022, shoqatat e transportit marrin në total 120 mijë euro, ndërkohë që pagesat do të bëhen çdo muaj në…

Ekonomi-Biznes
Rritja e çmendur e çmimit të naftës, ”zgjohet” Autoriteti i Konkurrencës, ja vendimi që merr

Rritja e çmendur e çmimit të naftës, ”zgjohet” Autoriteti i Konkurrencës, ja vendimi që merr

Autoriteti i Konkurrencës ka hapur një hetim paraprak në tregun e tregtimit me shumicë të karburanteve. Sipas këtij institucioni, shkak është bërë rritja e çmimeve të nënprodukteve të naftës duke filluar nga muaji shkurt. Tregu…

Ekonomi-Biznes
Një konferencë si pasqyrë për trajektoren e ardhme të ekonomisë

Një konferencë si pasqyrë për trajektoren e ardhme të ekonomisë

Konferenca Qendrore e Punës Ekonomike e Kinës e mbajtur në gjysmën e parë të muajit dhjetor 2021 në Pekin, mori vëmendje të shtuar si brenda ashtu edhe jashtë vendit. Kjo konferencë jo vetëm përcaktoi drejtimin…

Ekonomi-Biznes
VIDEO/Godet sërish ministrja e Bujqësisë së Edi Ramës: Do hapim tregun online për fermerët

VIDEO/Godet sërish ministrja e Bujqësisë së Edi Ramës: Do hapim tregun online për fermerët

Ministrja e Bujqësisë Frida Krifca vijon të lëshojë perla që po habitin të gjithë njerëzit. Pas deklaratës për ngritjen e ‘Akademisë së Barinjve’, Krifca deklaroi gjatë fjalës së saj në Kuvend këtë herë ka lëshuar…

Ekonomi-Biznes
Vila Mateus Himarë, aty ku reklasi të depërton në shpirt…

Vila Mateus Himarë, aty ku reklasi të depërton në shpirt…

Himara është vendi i duhur ku mund të njohësh monumentet natyrore, peizazhet magjike dhe të shijosh gatimet e shijshme. Është një ndërthurje e magjishme peizazhesh nga më interesantet. Siç thotë vetë kënga himariote: “Himarë e…