Category: Retrospektivë

Kryesore
Dinjiteti shqiptar dhe torturat serbe në 13 burgje

Dinjiteti shqiptar dhe torturat serbe në 13 burgje

Intervistë me z.Rexhep Gali Balidemaj Nga Orest Çipa/ Barra e rëndë e viteve, ja ka ngadalësuar pak hapin, deri në çapitje, ja ka tkurur kraharorin e tij prej malësori, ja ka zbardhur flokët, por s’ka…

Kryesore
“41 Sekretet”- Ben Blushi: Bashkë me Andi Bushatin vodhëm numrin e Enver Hoxhës dhe e shpërndamë në klasë! Si u ngrit shteti ‘në këmbë’…

“41 Sekretet”- Ben Blushi: Bashkë me Andi Bushatin vodhëm numrin e Enver Hoxhës dhe e shpërndamë në klasë! Si u ngrit shteti ‘në këmbë’…

Botimi më i fundit i Ben Blushit i titulluar “41 Sekretet” do të jetë nga nesër në stendat e panairit të librit në Pallatin e Kongreseve. Pjesë të librit, Blushi ka zgjedhur të bëjë edhe…

Kryesore
(VIDEO) ‘Bjeruni…’/Publikohet audio nga biseda e rrallë mes Berishës dhe Ramës: Ouu? Bravo, ke shumë të drejtë

(VIDEO) ‘Bjeruni…’/Publikohet audio nga biseda e rrallë mes Berishës dhe Ramës: Ouu? Bravo, ke shumë të drejtë

Gazetari Blendi Fevziu ka publikuar një regjistrim të veçantë, që i përket dhjetorit të vitit 1990. Është fjala për një dialog mes Sali Berishës, Edi Ramës dhe Azem Hajdarit. Të tre së bashku më piktorin…

Kryesore
Si bënin dashuri partizanët/ Dëshmitarja rrëfen prapaskenat: Si nisi lidhja e Zaho Kokës me Ramize Gjebrenë! Fjeta me të para se ta pushkatonin

Si bënin dashuri partizanët/ Dëshmitarja rrëfen prapaskenat: Si nisi lidhja e Zaho Kokës me Ramize Gjebrenë! Fjeta me të para se ta pushkatonin

Nga flimat “Dimri i fundit” “dhe “Malet me blerim mbuluar”, edhe ata që nuk i lidh as historia e gjyshërve me sulmet e gjermanëve gjatë operacionit të dimrit më 1943, kanë mësuar diçka. Më shumë…

Kryesore
Djali i Enver Hoxhës zbërthen sekretet e vilës 31 ku jetonte diktatori me familjen/Nga tuneli i frikshëm tek sistemi fizarmonikë

Djali i Enver Hoxhës zbërthen sekretet e vilës 31 ku jetonte diktatori me familjen/Nga tuneli i frikshëm tek sistemi fizarmonikë

Djali i ish-diktatorit Enver Hoxha, Sokoli, në një rrëfim për emisionin “Rrugë pa rrugë”, ka zbuluar detaje mbi vilën 31, ku para viteve 1990, strehohej ai dhe familja. Sipas Hoxhës, tuneli i shumë përfolur ishte ndërtuar…

Retrospektivë
Raporti/Sikur Stalini të thoshte diçka kundër Enverit, nuk do t’i zinin 24 orët

Raporti/Sikur Stalini të thoshte diçka kundër Enverit, nuk do t’i zinin 24 orët

– Publikohet një dosje arkivore voluminoze të nxjerrë nga institucioni i Autoritetit për Informimin e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, ku ndodhen me qindra dokumente me siglën “Tepër sekret” që i përket ish-të dënuarit politik, Xhavit…

Kryesore
REAGIMI/ Isuf Kalo: E vërteta e fotos së Berishës me Enver Hoxhën dhe fotove në Pogradec

REAGIMI/ Isuf Kalo: E vërteta e fotos së Berishës me Enver Hoxhën dhe fotove në Pogradec

Mjeku Isuf Kalo, njëkohësisht mik personal i Sali Berishës, ka reaguar pas publikimit të fotos së Sali Berishës me Enver Hoxhën. Ai jep sqarime edhe për fotot e Berishës me fëmijët e Enverit në Pogradeci.…

Kryesore
VIDEO/Si e mohoi Berisha se është takuar me Enver Hoxhën dhe familjen e tij, një vit më parë

VIDEO/Si e mohoi Berisha se është takuar me Enver Hoxhën dhe familjen e tij, një vit më parë

Sali Berisha ka mohuar që të ketë vizituar ndonjëherë ish-diktatorin Enver Hoxha. Gjithashtu ai tha se nuk e ka takuar asnjëherë atë. Në një rrëfim për Blendi Fevziun, Berisha pranoi që të kishte pasur oferta…

Kryesore
VIDEO/Godole: Po rehabilitohet figura e Enver Hoxhës, e pafalshme. Njerëzit duhet të kuptojnë se…

VIDEO/Godole: Po rehabilitohet figura e Enver Hoxhës, e pafalshme. Njerëzit duhet të kuptojnë se…

Drejtuesja e Institutit, për Demokraci, Media dhe Kulturë, që si kauzë ka të mbaj gjallë kujtesën mbi vuajtjet që ka shkaktuar regjimi i kaluar në Shqipëri, studiuesja Jonila Godole ka deklaruar se është e pafalshme…

Retrospektivë
Si CIA zbuloi prapaskenat/Ja misioni i Dushan Mugoshës dhe Miladin Popoviçit në Shqipëri dhe se si Enver Hoxha falsifikoi faktet

Si CIA zbuloi prapaskenat/Ja misioni i Dushan Mugoshës dhe Miladin Popoviçit në Shqipëri dhe se si Enver Hoxha falsifikoi faktet

Shërbimi sekret amerikan ka zbardhur detaje sa i takon periudhës së krijimit të Partisë Komuniste Shqiptare. Është e faktuar tashmë se ishin jugosllavët ata që ndihmuan në krijimin e saj, ndërsa në një dokument që…