Category: OP-ED

OP-ED
Kur “vret” babën, “vrite” mirë, se po shpëtoi gjallë…

Kur “vret” babën, “vrite” mirë, se po shpëtoi gjallë…

Nga Artan Fuga/Kur “vret” babën! Kryetarët e partive jam i bindur që nuk e kanë lexuar asfare Frojdin kur flasin për atë që fëmija “vret” babain. Histori e gjatë kjo që ka kuptim krejt tjetër…

OP-ED
Përjashtimi i Berishës, vendim i fortë por akt i dobët

Përjashtimi i Berishës, vendim i fortë por akt i dobët

Lulzim Basha po përpiqet ta kapërcejë ngjarjen më të rëndë në partinë e tij sikur s’ka ndodhur asgjë. Përveç atyre 10 minutave të pararegjistruara ku njoftoi përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD,…

OP-ED
Shqipëria nuk e meriton Edi Ramën

Shqipëria nuk e meriton Edi Ramën

Nga Agim Nesho/ Çdo popull ka qeverinë që meriton. Kjo shprehje të krijon një ndjenjë trishtimi për të gjithë ata që gjykojnë qeverisjen e vendit të tyre por edhe një moment ngushëllimi për pamundësinë e…

OP-ED
Ta shpëtojmë edhe këtë pak Shqipëri që na ka mbetë

Ta shpëtojmë edhe këtë pak Shqipëri që na ka mbetë

Nga Dom Gjergj Meta/Pamjet rrëqethëse që na vijnë nga Munella dhe Thirra në Dioqezën tonë të Rrëshenit dhe jo vetëm prej aty, por nga anekënd vendit, janë ngjarje të rënda. Fatkeqësisht po përsëriten çdo vit…

OP-ED
Një shembull elementar i paaftësisë tonë

Një shembull elementar i paaftësisë tonë

Nga Hysni Gurra* /Një problem i thjeshtë që tregon shumë për përmasën e ordinerllëkut dhe hajdutllkut tonë si shtet dhe si popull. Për të udhëtuar në vendet jashtë Shqipërisë duhet një siguracion për auto-mjetin. Ky…

OP-ED
Përse kjo përplasje për Bregoviçin?

Përse kjo përplasje për Bregoviçin?

Nga Hasan Saliu/Në sajë të komunikimit të sotëm online e rrjeteve sociale, ditëve të fundit u vërejtën përplasje të theksuara vlerësimesh ndërmjet qytetarëve aktivë online të Kosovës dhe atyre të Shqipërisë, për çështjen e Bregoviqit…

Ekonomi-Biznes
Tomorri: Palaçollëku që i themi sistem bankar

Tomorri: Palaçollëku që i themi sistem bankar

Gazetari i ekonomisë Klodian Tomori ka reaguar në rrjetet sociale lidhur me sistemin bankar në Shqipëri dhe komisionet e shumta me të cilat tarifojnë klientët. Tomorri thotë se vitet e fundit të gjitha bankat po…

OP-ED
Fillesa e COVID-19 si debat i shtresëzuar dhe përballja politizuese e pandemisë

Fillesa e COVID-19 si debat i shtresëzuar dhe përballja politizuese e pandemisë

Nga Aleksandër ÇIPA/Janë bërë tashmë mbi gjashtëmbëdhjetë muaj që kur COVID-19 është etiketuar si pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Në këtë hark kohor prej më shumë se një viti, shumëçka është rikonceptuar në jetën…

OP-ED
Artan Hoxha: Sali Berishën nuk ka “bir nëne a bir kur*e” ta tërheqë nga beteja, ai nuk është njeri por histori

Artan Hoxha: Sali Berishën nuk ka “bir nëne a bir kur*e” ta tërheqë nga beteja, ai nuk është njeri por histori

Nga Artan Hoxha /Dje, ambasadoresha amerikane ju tha shqiptarëve, me fraza ca më të shkoqura se zakonisht diplomatikisht, se i paskësh kërkuar Lulzim Bashës të largojë Sali Berishën nga grupi parlamentar demokrat me çeljen e sezonit…

OP-ED
Po ndërtohet “Serbia e madhe”, piktori i puth këpucët ‘mbretërve’ serb dhe pështyn dorën e vëllait shqiptar

Po ndërtohet “Serbia e madhe”, piktori i puth këpucët ‘mbretërve’ serb dhe pështyn dorën e vëllait shqiptar

Nga Kim Mehmeti/Kryeministri i Shqipërisë, ai e Maqedonisë së Veriut dhe Presidenti i Serbisë janë takuar në Shkup nga ku do e çojnë përpara projektin e tyre të “Minishengenit Ballkanik’, e për të cilin edhe…