Category: Kulturë

Kulturë
Vatra promovoi librin “Dheas të Fjalës” të publicistit Aleksandër Çipa

Vatra promovoi librin “Dheas të Fjalës” të publicistit Aleksandër Çipa

Nga Sokol Paja/ New York, 22 Dhjetor 2022– Në Selinë Qendrore të Federatës Panshqiptare të Amerikës Vatra u promovua libri i gazetarit, analistit, poetit e publicistit Aleksandër Çipa. Me pjesëmarrjen ekskluzive të të gjithë drejtuesve…

Kulturë
“Vdekja e së vërtetës” –fituesja e Pulitzer vjen në shqip

“Vdekja e së vërtetës” –fituesja e Pulitzer vjen në shqip

Biblioteka e lexuesit shqiptar, në menyrë të vecantë bibiloteka e gazetarit, është pasuruar së fundmi me librin “Vdekja e së vërtetës”, të autores së njohur amerikane Michiko Kakutani, botuar nga Instituti Shqiptar i Medias në…

Kulturë
110-vjetori i shpalljes së Pavarësisë/ Tenorët Kastriot Tusha dhe Josif Gjipali sjellin këngën “Për Flamur”

110-vjetori i shpalljes së Pavarësisë/ Tenorët Kastriot Tusha dhe Josif Gjipali sjellin këngën “Për Flamur”

 Me rastin e 110-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, dy tenorët e njohur, Kastriot Tusha dhe Josif Gjipali kanë sjellë ditën e sotme për publikun shqiptar, këngën e titulluar “Për Flamur”. Në këngën ku…

Kulturë
Universiteti i Napolit, cikël ligjëratash për didaktikën e gjuhës shqipe

Universiteti i Napolit, cikël ligjëratash për didaktikën e gjuhës shqipe

CSADD (“Qendra e studimeve për të nxënit dhe didaktikat disiplinore”), prane Universitetit te Napolit, drejtuar nga Prof. Anna De Meo, ka përqendruar vëmendjen në disa tematika të lidhura me mësimdhënien dhe të nxënit e gjuhës…

Kulturë
28 nëntor 1912 – 28 nëntor 2022 110 vjet vetëqeverim, një antologji e fjalës së lirë shqipe

28 nëntor 1912 – 28 nëntor 2022 110 vjet vetëqeverim, një antologji e fjalës së lirë shqipe

“Antologji e Gazetarisë Shqiptare (1913-1915)” është vijim i punës së shtëpisë sonë botuese të nisur me botimin e dy librave: “Detyra e Gazetarëve” të Mustafa Qullit dhe “Kush e do Shqipërinë? Ai që vdes për…

Kulturë
Ul siparin “Hungarissimo”, festivali artistik që sjell bashkë kulturën shqiptaro-hungareze

Ul siparin “Hungarissimo”, festivali artistik që sjell bashkë kulturën shqiptaro-hungareze

Mbrëmja e djeshme, Grand Gala në Korçë, si finale e festivalit “Hungarissimo”, shënoi një prelud të të gjithë ciklit të veprimtarive të Javës Kulturore Hungareze për pesë ditë me radhë. Artistët hungarezë me një reputacion…

Kulturë
Homazhe për Maria Rafaelin/ Një grua e bukur hungareze në rrugën shqiptare të mundimeve

Homazhe për Maria Rafaelin/ Një grua e bukur hungareze në rrugën shqiptare të mundimeve

“Një grua e bukur hungareze, një artiste, mjeshtre e lojës në pianoforte, u çapit tok me ne për mbi 30 vjet, në rrugën shqiptare të mundimeve.” Kështu nisi homazhi për një nga simbolet e qytetit…

Kulturë
Shqipëria mirëpret Hungarinë/ Fillon Java e Kulturës Hungareze në Shqipëri

Shqipëria mirëpret Hungarinë/ Fillon Java e Kulturës Hungareze në Shqipëri

Duke filluar nga dita e mërkurë, datë 2 nëntor 2022, Tirana do të mirëpresë Javën e Kulturës Hungareze në Shqipëri. Eventi do të çelet me një konferencë për shtyp te Muzeu Historik Kombëtar në orën…

Kulturë
Krijimi i zonave të mbrojtura kontribuon në sigurinë e ujit dhe energjisë së Evropës

Krijimi i zonave të mbrojtura kontribuon në sigurinë e ujit dhe energjisë së Evropës

Konferenca për shtyp, e ndjekur nga mediat e vendosura në Shtetet Anëtare të EUSAIR-it, theksoi rezultatet më të rëndësishme të Forumit të 7-të të EUSAIR-it të mbajtur së fundmi në Tiranë, i kurorëzuar nga “Deklarata…

Kryesore
(VIDEO) “Ti je një turp, një injorant”/Plas keq sherri, Ilir Yzeiri dhe Auron Tare degjenerojnë në fyerje mes njëri-tjetrit

(VIDEO) “Ti je një turp, një injorant”/Plas keq sherri, Ilir Yzeiri dhe Auron Tare degjenerojnë në fyerje mes njëri-tjetrit

Debati për Parkun Kombëtar të Butrintit ka kaluar në fyerje personale mes pedagogut dhe analistit Ilir Yzeiri e studiuesit të njohur Auron Tare. Yzeiri e ka quajtur Taren injorant dhe sipas tij turp për personat…