Category: Kulturë

Kulturë
Krijimi i zonave të mbrojtura kontribuon në sigurinë e ujit dhe energjisë së Evropës

Krijimi i zonave të mbrojtura kontribuon në sigurinë e ujit dhe energjisë së Evropës

Konferenca për shtyp, e ndjekur nga mediat e vendosura në Shtetet Anëtare të EUSAIR-it, theksoi rezultatet më të rëndësishme të Forumit të 7-të të EUSAIR-it të mbajtur së fundmi në Tiranë, i kurorëzuar nga “Deklarata…

Kryesore
(VIDEO) “Ti je një turp, një injorant”/Plas keq sherri, Ilir Yzeiri dhe Auron Tare degjenerojnë në fyerje mes njëri-tjetrit

(VIDEO) “Ti je një turp, një injorant”/Plas keq sherri, Ilir Yzeiri dhe Auron Tare degjenerojnë në fyerje mes njëri-tjetrit

Debati për Parkun Kombëtar të Butrintit ka kaluar në fyerje personale mes pedagogut dhe analistit Ilir Yzeiri e studiuesit të njohur Auron Tare. Yzeiri e ka quajtur Taren injorant dhe sipas tij turp për personat…

Kryesore
VIDEO/ Dështon Ronela Hajati, nuk kalon në finalen e “Eurovision”

VIDEO/ Dështon Ronela Hajati, nuk kalon në finalen e “Eurovision”

Këngëtarja shqiptare Ronela Hajati nuk do të jetë pjesë e finales së Eurovision 2022! Kënga e saj “Sekret”, nuk ia doli të kualifikohet për në natën e finale të Festivalit Europian të Këngës që po…

Kulturë
Një projekt europian për gjuhën

Një projekt europian për gjuhën

Nga Dr. Manjola ZAÇELLARI/ Dje në Ditën e Europës, u mbajt takimi i parë informues i projektit “Jean Monnet Module Multilinguizmi, edukimi gjuhësor dhe dialogu ndërkulturor në BE” – EUMLEID.  Koordinatorja e projektit, Dr. Manjola Zaçellari bëri…

Kryesore
Ambasadorja Yuri Kim del me një mesazh të rëndësishëm: Çfarë kërkon një demokraci e fortë dhe e shëndetshme

Ambasadorja Yuri Kim del me një mesazh të rëndësishëm: Çfarë kërkon një demokraci e fortë dhe e shëndetshme

“Një demokraci e fortë dhe e shëndetshme kërkon qytetarë që janë të informuar, të angazhuar dhe t’i mbajnë autoritetet përgjegjëse”. Kështu deklaron ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim, teksa ka publikuar një foto në Instagram…

Kryesore
Bujar Leskaj: Ismail Qemal Vlora, Ati i Kombit, Themeluesi i shtetit shqiptar

Bujar Leskaj: Ismail Qemal Vlora, Ati i Kombit, Themeluesi i shtetit shqiptar

103 vjet më parë, më 24 janar 1919 kaloi në përjetësi, për të hyrë dhe qëndruar në altarin e pavdekshmërisë të kujtesës sonë kombëtare, personaliteti më i shquar shtetëror, diplomatik dhe shoqëror i lëvizjes kombëtare…

Bota
22-vjeçari shqiptar merret peng në Francë

22-vjeçari shqiptar merret peng në Francë

Një 22-vjeçar shqiptar është rrëmbyer nga disa persona në Francë. Ngjarja rezulton dy ditë më parë në Riom të Francës. Mediat franceze raportojnë se të dyshuar janë akuzuar katër bashkatdhetarët e tij, shqiptarë që kishin…

Kryesore
Gledis Nano zbulon qytetin shqiptar që nuk shënoi asnjë vrasje përgjatë vitit 2021

Gledis Nano zbulon qytetin shqiptar që nuk shënoi asnjë vrasje përgjatë vitit 2021

Berati është qarku i vetëm ku përgjatë vitit 2021 nuk u shënua asnjë vrasje. Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis  Nano, duke e vlerësuar punën e uniformave blu kërkoi rritjen e forcës goditëse edhe ndaj…

Kulturë
Organizohet simpoziumi shkencor “Mehmet Akif Ersoj dhe vepra e tij”

Organizohet simpoziumi shkencor “Mehmet Akif Ersoj dhe vepra e tij”

Në Shqipëri po organizohet simpoziumi shkencor me temë  “Mehmet Akif Ersoj dhe vepra e tij”, me rastin e 100-vjetorit të miratimit të himnit kombëtar të Turqisë, ndërkohë në simpozium  referojnë studiues nga Shqipëria, Turqia, Azerbajxhani…

Kulturë
Saranda Xhemajli, artistja e portreteve të imazhit të gruas madhështore

Saranda Xhemajli, artistja e portreteve të imazhit të gruas madhështore

Bota e sotme e artit është plot me zonja dinamike, që bëjnë punë unike dhe sfiduese. Saranda Xhemajli, një nga piktoret e reja, më moderne dhe më të spikatura në zhanrin e autoportretit, e cila…