LIVE NË YOUTUBE 🔘

OP-ED✍

VIDEO NGA YOUTUBE 🔘

👉SHIKO VIDEOT NË FB

POLITIKA

VIDEO/ Kreshnik Spahiu: Ja sa vite burg rrezikon Sali Berisha

Juristi Kreshnik Spahiu ka treguar se sa…

Berisha rrezikon burgun, dridhet Ilir Meta: Po na bëjnë shantazh

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta…

A po fillon goditja ndaj Berishës? SPAK i arreston dhëndrin. Kapet në Rinas Jamarbër Malltezi

Prokuroria e Posaçme urdhër arresti për Jamarbër…

KRONIKA

“Më thirri Berisha në zyrë, u habita”, ish-drejtoresha e AKKP bën deklaratën tronditëse: Urdhrat vinin nga…

Të tjera dëshmi jepen në dosjen e SPAK për çështjen e privatizimit të ish-kompleksit Partizani, për të cilën GJKKO caktoi masën ‘detyrim paraqitje’ për ish-kryeministrin Sali Berisha. Në dosjen e Prokurorisë së Posaçme, ku renditen…

TREVAT SHQIPTARE

Kriza në veri/ Albin Kurti ka një thirrje për ndërkombëtarët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, u ka bërë thirrje aleatëve ndërkombëtarë të intensifikojnë dialogun për zbatim të marrëveshjeve të 27 shkurtit në Bruksel dhe të 18…

Bëni like dhe na ndiqni në: ⬇️

NDËRKOMBËTARE

Rajoni & Bota

Lugina e Preshevës proteston në Prishtinë: STOP-Diskriminimit ndaj shqiptarëve, që po ushtron Serbia

Me rastin e mbajtjes së protestës paqësore me mbështetje gjithë popullore, ku Serbia vazhdon diskriminimin në vendbanime shqiptare. Nën organizimin e Këshillit Organizativë, Kuvendit Kombëtarë Shqiptarë për Kosovë, në bashëkpunim me Unionin Shqiptarë i Shoqërisë…

MISHMASH

VIDEO/ Lorenc Vangjeli plas “bombën”: Ministra dhe ish-ministra po dridhen nga SPAK-u, edhe shefat e botës së medias atje do shkojnë

Analisti Lorenc Vangjeli ka bërë një deklaratë të fortë në studion e Top Story në Top Channel ku ka theksuar…

Aftësimi i profesionistëve të shërbimeve sociale në 5 bashki të vendit

Ulja e lindshmërisë dhe emigrimi i popullsisë kanë ndikuar në uljen e numrit të të rinjve në vend. Papunësia e…

Lugina e Preshevës proteston në Prishtinë: STOP-Diskriminimit ndaj shqiptarëve, që po ushtron Serbia

Me rastin e mbajtjes së protestës paqësore me mbështetje gjithë popullore, ku Serbia vazhdon diskriminimin në vendbanime shqiptare. Nën organizimin…

U vra nga forcat serbe, AALEA përfundon me sukses fushatën GoFundMe në ndihmë të familjes së heroit Afrim Bunjaku

Shoqata Shqiptaro-Amerikane e Zbatuesve të Ligjit (AALEA) njoftoi përfundimin me sukses të fushatës GoFundMe në ndihmë të familjes së heroit të…

VIDEO/Nën hetim për dosjen e privatizimit të ish-kompleksit “Partizani”, Berisha: Shpifje të ulëta dhe një kosh me gënjeshtra

Ish-kryeministri, Sali Berisha një një konferencë për media mohoi akuzat e ngritura nga SPAK për përfshirjen në dosjen e privatizimit…

N'LOG 📌

N'log

“Korifejtë”, një ftesë e gjithëkohshme për ankorim tek polifonia

Nga Aleksandër Çipa/  “Korifejtë” është botimi më i ri që zë vend bashkë me paralajmërimin vijues për vëllim të dytë, prej autorit Sejmen Gjokoli. Eshtë një enciklopedi profili. Si e tillë, ajo mbart njëherësh një veçanti: ze vend në një mungesë të hershme dhe të tashme, në bibliografinë e folkloristikës shqiptare. Metodologjikisht kjo enciklopedi profili...

N'log

Vështirësitë e nxënësve nga familje emigrantësh bashkojnë mësuesit e historisë në Shqipëri dhe Greqi

Mbi 300 mijë shtetas shqiptarë jetojnë të pajisur me dokumentacione të rregullta në Greqi, sipas të dhënave zyrtare të vitit 2020 nga Ministria e Emigracionit në shtetin fqinj. Numri i lartë i të rriturve dhe fëmijëve me origjinë shqiptare që marrin mësim në shkollat greke janë arsyeja kryesore e bashkëpunimit të mësuesve shqiptarë dhe grekë...

N'log

“Ekonomia globale dhe Kina”, Unioni i Gazetarëve seminar në Elbasan: Nevojitet shkëmbimi i eksperiencave mes dy vendeve

Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë zhvilloi të hënën në Elbasan seminarin me temë “Ekonomia globale dhe Kina, impakti në ekonominë shqiptare”, me  përfaqësues të shoqërisë civile dhe ekspertë të fushave të ekonomisë, arsimit, kulturës dhe medias. Kreu i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa, në fjalën e hapjes, theksoi se ekspertiza shqiptare ende nuk ofron...

Nuk mund të ketë ligj më të lartë në gazetari sesa të thuash të vërtetën dhe të godasësh të keqen
Walter Lippmann
Gazetar (1889-1974)