110-vjetori i shpalljes së Pavarësisë/ Tenorët Kastriot Tusha dhe Josif Gjipali sjellin këngën “Për Flamur”

 Me rastin e 110-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, dy tenorët e njohur, Kastriot Tusha dhe Josif Gjipali kanë sjellë ditën e sotme për publikun shqiptar, këngën e titulluar “Për Flamur”.

Në këngën ku interpretojnë dy tenorët, Tusha dhe Gjipali i ngrihet himn aktit historik dhe patriotik të Ismail Qemalit, në shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë më 28 Nëntor 1912.

Përveç zërit të mrekullueshëm të dy tenorëve, ajo që bie në sy është teksti i këngës i shkruar nga poeti Maliq Lila, ku më poshtë po paraqesim videoklipin e këngës dhe disa prej vargjeve të poetit Lila, të shkëputura nga libri me poezi “Jashtë hënë e pjekur”.

Burrat me palcë guri

Vetëtimat hapën retë,

Dallgët, detit, hapën udhë,

U ulën mallet e sertë

Të puthnin në Vlorë, flamurë!

Malo, si të ishe djalë,

S’e peshove pleqërinë,

Sikur mbaje diell në dorë

 Kur valëvitje kuq e zinë.

Gjithë burrat me palcë guri,

Renden me ty te flamuri,

Boletin, Dedë Gjo Luli,

Gurakuq e Bajram Curri.

Thinjat e maleve bore,

Ç’u ngrenë mbi vetull kurorë

 Ja, ngrejmë flamurin në Vlorë

“Ja të vdesim, ja të rrojmë!”

 Besa besë tok e bënë,

 Kokën mbi flamur do vëmë

Dhe një po të mbetet në këmbë                  

Shtizën duhet ta mbajë me dhëmbë.

Poezia “Burrat me palcë guri ” i autorit Maliq Lila ✍  nga libri me poezi “Jashtë hënë e pjekur”, Botimet Toena

Leave a Reply

Your email address will not be published.