VIDEO/ Çfarë po ndodh në Gjirin Persik, ‘përplasje’ mes luftë-anijes amerikane dhe skafit të Gardës së Iranit

Një anije luftarake e marinës amerikane ka paralajmëruar skafin iranian pasi rrezikon të përplaset me të. Anija luftarake e marinës amerikane lëshon flakë paralajmëruese pasi anija sulmuese iraniane për pak sa nuk përplaset me të: Tre anije ushtarake gumëzhinin USS Sirocco në qëndrimin e fundit të tensionuar në Ngushticën e Hormuzit. Anijet e marinës amerikane dhe iraniane për pak sa nuk janë përplasur në një konflikt të armatosur të hënën pasi tre skafe të Gardës Revolucionare kaluan shumë pranë anijeve luftarake të SHBA dhe me shpejtësi të lartë. Marina amerikane tha se një nga tre anijet e shpejta të Gardës ishte duke ecur “kokë më kokë” me anijen e patrullimit të klasës Cyclone USS Sirocco përpara se të ndryshonte kursin. Edhe në videon e publikuar nga Flota e 5-të e Marinës me bazë në Bahrein, një skaf Boghammar me shpejtësi të lartë shihet duke u kthyer kokë më kokë drejt Sirokut.

Luftanija e Marinës duhej të lëshonte një flakë paralajmëruese për të larguar skafin e Gardës Revolucionare iraniane që po i vinte drejt në ballafaqimin e tensionuar në ngushticën strategjike të Hormuzit. Sirocco gjithashtu i bie në mënyrë të përsëritur borisë për të paralajmëruar Boghammar, i cili kthehet mbrapsht. E shtëna me flakë mund të dëgjohet, por nuk shihet, ndërsa Boghammar kalon Sirokun me flamurin iranian që fluturon sipër tij. Incidenti i të hënës që përfshin Gardën dhe Marinën vjen pasi tensionet mbeten të larta për negociatat e ngecura mbi marrëveshjen e prishur bërthamore të Iranit me fuqitë botërore. Në një njoftim Marina tha se “Boghammar iu afrua 50 jard Siroccos, duke rritur rrezikun që anijet të përplaseshin me njëra-tjetrën dhe ballafaqimi zgjati rreth një orë”. Ndërkohë, Teherani vazhdon me pasurimin e uraniumit më afër se kurrë në nivelet e armëve bërthamore nën mbikëqyrjen ndërkombëtare në rënie. Ata gjithashtu nuk e pranuan incidentin në rrugën ujore strategjike, nga ku kalon një e pesta e të gjithë naftës së tregtuar në botë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.